Vabariigi Pillimeeste üle-eestiline tuur

R
Kuupäev08.11
Algusaeg 19:00
Piirang Kõigile sobilik
Toimumiskoht Rõdusaal

1.-17. novembril 2024 sõidavad igasse Eesti ilmakaarde kontserttuurile kolm Vabariigi Pillimeheks valitud muusikut – 2018 aastal ajaloo esimese Vabariigi Pillimehe tiitliga pärjatud Juhan Uppin, 2020. aastal tiitli omanikuks saanud Martin Arak ja 2022. aastal tiitli omanikuks saanud Kert Krüsban. Et Vabariigi Pillimehe tiitel on igavene, on Eestil nüüd kolm Vabariigi Pillimeest, kes soovivad oma muusikaga rõõmustada publikut igas Eesti ilmakaares.

8. novembril tulevad pillimehed külla Haapsallu!
Kontsert toimub Haapsalu Kultuurikeskuses, algus kell 19.00.

Juhan Uppin (päkarauakannel ja lõõtspill)

Juhan Uppinit võib pidada oma aja üheks parimaks, lugupeetaivamaks ja ka tituleerituimaks pillimeheks. Tema igapäevatööks muusiku ameti kõrval on samuti muusika, täpsemalt pärimusmuusika õpetamine ja uurimine. Uppini „igapäevaseks“ pilliks on Teppo tüüpi lõõtspill, „pühapäevapilliks“ kandled. Kolme Vabariigi Pillimehe kontsertidel lubab ta üllatuseks ka mõne muu lemmikpilli kaasa võtta, sest kui on nii hea lõõtsa- ja nii hea kandlemängija, ei pea ju ise tingimata neid pille mängima.

Martin Arak ehk Kandle-Oss (rahvakannel)

2020. aastal Vabariigi Pillimehe tiitli võitnud lihtsat Rõngu kandi meest Martin Arakut tuntakse ka Kandle-Ossi nime all, kelle armastatud hobiks on saanud tema esiisade kombel rahvakandle mängimine. Kolmandat põlve pärimusmuusik Kandle-Oss võlub oma karismaatilise oleku ning nobeda sõrmejooksuga – ning häälepaelad lööb valla nii, et kilomeetri raadiuses kõik kaasa laulda soovivad! Pealtnäha ossiliku fassaadi taga peitub tegelikkuses kahe tütre isa väga õrn hing ja soe süda, mis on ka kuulajatele lahkelt avali.

Kui külapillimehest Kandle-Ossist sai Vabariigi pillimees, siis pärast seda tuli Vanemuine ise talle kannelt pakkuma.

Kert Krüsban (lõõtspill)

Kert Krüsban alustas pilli kääksutamist niipea, kui vanaisast koju jäänud väike lastekarmoška sülle ära mahtus. Tänu Lahemaa Rahwamuusikutele sai lõpuks kääksutamisest pillilugu ning sealses kogukonnas kasvas temast lõõtspillimängija. Samaaegselt alustas Kert akordioni õpinguid Loksa Muusikakoolis. Hiljem jätkus koolitee Heino Elleri Muusikakoolis pärimusmuusika lõõtspilli erialal. Aastast 2022 kannab Kert Vabariigi pillimehe tiitlit.

Piletiinfo

Pilet eelmüügist kuni 7 novembrini 15 €, sooduspilet ((üli)õpilased ja pensionärid) 10 €.

Kontserdi päeval pilet 20 €, sooduspilet 15 €.

Kuni 12-aastased lapsed (k.a) saavad sisse tasuta.