Uudishimu päev Haapsalus 2025

T
Kuupäev18.03
Algusaeg 11:00
Kestus 04:30
Lisainfo

Tallinna Ülikool kutsub õpilasi uudishimu päevale!

Esmakordselt tähistatakse 18. märtsil 2025 Haapsalus uudishimu päeva, millega tähistatakse ühtlasi ka Tallinna Ülikooli 20. sünnipäeva. See päev on pühendatud teadmiste avardamisele ja uute teemade uurimisele, pakkudes ainulaadset võimalust õppida otse ülikooli teadlastelt ja õppejõududelt.

Tunniplaan: 

Kellaaeg Esineja ja teema
11.00-11.30 Tõnu Viik: Mis on õnn?

Vaatamata sellele, et me ei mõtiskle päevast päeva selle üle, mis on õnn, tahame me ometi õnnelikud olla. Küsimus on aga selles, mida teha, et õnnelik olla. Kas inimese teevad õnnelikuks naudingud, mida pakuvad raha, tunnustus, tervis ja ilu? Kas need asjad teevad ka siis inimese õnnelikuks, kui ta on nii rumal, et ei oska nendega midagi peale hakata? Või peitub õnn ja õnnelik olemine hoopis milleski muus?

11.30-12.00 Martti Raavel: Igaüks suudab luua töötava veebilehe. Aga kas sellest piisab, et olla arendaja?

Tehisintellekt suudab luua funktsionaalseid veebilehti mõne minutiga, muutes rakenduste loomise lihtsamaks kui kunagi varem. Kuid kas tehisintellekti kasutamisest üksi piisab? Lühiloengus näitame, kuidas AI saab aidata luua funktsionaalse veebilehe prototüübi, kuid arutame ka, mis on tehisintellekti kasutamise ohud ja piirangud veebiarenduses.

12.00-12.45 lõunapaus 45 min
12.45-13.15 Jaanus Terasmaa: Küllusaja lõpp – aga äkki poleks olnud vajagi?

Oleme kõik harjunud ja eeldame, et elu saab ainult paremaks minna, sest niimoodi ju meie kogetud aja jooksul juhtunud. Samas peaksime endal küsima, kas parem elu tähendab suuremat tarbimist ja rohkem asju või on heaoluks vajalik hoopis midagi muud? Ühtlasi heidame pilgu inimloomuse nõrkadele kohtadele, mille tundmine loob märksa paremad võimalused keskkonnakriisi leevendamiseks ning sellega kohanemiseks.

13.15-13.45 Janno Pajupuu: Õpi- ja eksamiärevus

Loengu sisuks on õpi- ja eksamiärevus, selle mehhanism ja levinumad avaldumisvormid ja situatsioonid. Praktilise poole pealt tutvustan levinumaid õpiärevusega toimetuleku viise ja harjutusi.

13.45-13.55 paus 10 min
13.55-14.25 Mari Uusküla: Kas ja kuidas me räägime värvidest, maitsetest ja lõhnadest?

Kui paluda inimestel kirjeldada oma ümbrust mistahes kontekstis, alustatakse alati värvidest. Värvide üle lausa vaieldakse, eriti sinise ja rohelise üle. Aga kuidas on maitsete ja lõhnadega? Kas ja kuidas me neid teiste keelekõnelejatega jagame ja mis võimalused on üldse Lääne kultuuri inimestel neist nähtustest rääkida? Eesti keelele keskendudes räägime värvi-, maitse- ja lõhnasõnakirjeldustest ning saame teada, kas eesti keel on tajukogemuste jagamiseks rikas või vaene keel.

14.25-14.35 Kadi Paaliste, projektijuht: „Eelduste loomine õpilaste oskuste arendamiseks maakonna tervisemajanduse vajadustest lähtuvalt“ tutvustusLühiülevaade perspektiivist, mida suudame pakkuda noortele ühendades kolme kooli
(Läänemaa Ühisgümnaasium, Haapsalu Kutsehariduskeskus, TLÜ Haapsalu kolledž)
tugevused ning kompetentsid. Projektiga luuakse alus Lääne maakonna tervisemajanduse
arengule.
14.35-15.30 Töötoad:

Tervisedendus
Haapsalu Kutsehariduskeskuses saad omandada praktilisi oskusi. Uudishimu päeval keskendume tervislikkuse ja elukaare teemadele – saad proovida, mis tunne on olla vana kui ka valmistada kerge tervislik amps. Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledžis saad omandada praktilisi oskusi tervisliku eluviisi edendamiseks ühiskonnas. Uudishimupäeval keskendume tervisliku toitumise ja liikumise teemadele – saad panna proovile ja täiendada oma teadmisi.

Rakendusinformaatika
Arvusüsteemid informaatikas. Kümnendsüsteem, kahendsüsteem, kuueteistkümnendsüsteem. Mis need on ja kus neid igapäevaelus kasutatakse? Kuidas värve ekraanil kuvatakse? RGB värvimudel läbi erinevate arvusüsteemide. Teooria, harjutused ja võistlus.

Liiklusohutus
Tule ja saa kogemus kokkupõrke simulaatoril, mis annab ettekujutuse sellest, miks on
turvavöö õigel viisil kinnitamine sõidukis oluline. Selleks on liiklusohutuse töötoas üles
seatud simulaator, millel õpilane saab kogemsue, kuidas töötab kokkupõrkel takistusega
turvavöö. Simulaatoril annavad õpetust oma ala spetsialistid ja lisaks sellele on võimalik
tõdeda, kui palju te reaalselt kaalute, kui peaksite erinevatel kiirusel takistusega kokku
põrkama.

Disain
Disainida mobiiltelefon, mis võõrutab nutisõltuvusest. Disainitud telefon peab olema riistvara mitte tarkvarapõhine.

Tundi annavad

Pilt Filosoofia professor Tõnu Viik on Tallinna Ülikooli rektor. Tema teadustöö keskmes on fenomenoloogiline lähenemine kultuurisõltelisele tähendusloomele, sh kollektiivsetele emotsioonidele, õnnele ja armastusele.
Pilt Martti Raavel on TLÜ Haapsalu kolledži rakendusinformaatika õppekava juht ja õppejõud. Ta on lõpetanud sama eriala ja Tallinna Ülikoolis kaitsnud haridusteaduse magistrikraadi informaatikaõpetaja ja haridustehnoloogina. Marttil on pikaajaline kogemus nii IKT valdkonnas eraettevõtjana kui ka haridussektoris, kus ta on tegutsenud IT-juhina ja õpetajana.
Pilt Jaanus Terasmaa on Tallinna Ülikooli Ökoloogia Keskuse juhataja, vanemteadur ja järvede töörühma juht. Tema peamised uurimisteemad on seotud on järvede, põhja- ja pinnavee vaheliste seoste, põhjaveest mõjutatud ökosüsteemide, veekogude ökosüsteemiteenusega, keskkonnateadlikkuse ja -haridusega.
Pilt Janno Pajupuu on Tallinna Ülikooli Üliõpilaste nõustamiskeskuses psühholoog.
Pilt Mari Uusküla on lingvistika ja tõlketeaduse dotsent ja keeleteadlane, kes uurib keele, taju ja mõtlemise omavahelist mõju ja suhteid. Tema täpsem teadushuvi on keeletüpoloogia, keele ja taju liigitamine, võrdlev keeleteadus ning psühholingvistika. Ta viib läbi ka värvide teemalisi koolitusi. Viimasel ajal on tema huviorbiidis ka maastikusõnad.

Piletiinfo