Tribute to Monica Zetterlund – Liina Saar & band/Jõulujazz 2021

R
Kuupäev03.12
Algusaeg 19:00
Toimumiskoht Rõdusaal

Haapsalu Jazziklubi LIVE

Koosseis:
Liina Saar – laul
Markus Anthony Eermann – flööt, tenorsaksofon
Jürmo Eespere – klaver, rhodes
Mihkel Mälgand – kontrabass
Eno Kollom – trummid

Aastal 1964 ilmus maailmakuulsal jazzpianistil Bill Evansil ja Monica Zetterlundil album „Waltz for Debby“, mis lennutas Rootsi armastatud lauljatari rahvusvahelise jazzipubliku tähelepanu keskmesse. Liina Saar ja Jürmo Eespere klaveritrio taaselustavad albumi, mis on maiuspala tõelisele jazzmuusika gurmaanile.

Liina Saar sai Monica Zetterlundi loominguga lähemalt tuttavaks tudengiaastail Rootsis. „Nende kuue õpinguaasta jooksul kerkis Monica nimi korduvalt esile ja ma adusin lauljatari suurt panust Rootsi jazzmuusikasse. Just muusika põhjamaine tõlgendus ja Monica Zetterlundi mahe hääletämber on jätnud minusse soovi tema muusikat ühel päeval ka ise esitada,” ütleb Liina Saar.

Rootsi laulja-näitleja Monica Zetterlundi rahvusvahelisest tähelennust on möödas pea 60 aastat, kuid tema hääl ja esituslaad on Rootsi kuulajatele sügavalt hinge pugenud. 2013. aastal valmis lauljatari eluloo põhjal film „Waltz for Monica“, mis pälvis Rootsi filmiauhindade Guldbagge jagamisel 11 nominatsiooni ja võitis 3 auhinda. Film, kus kõlasid albumi „Waltz for Debby” laulud, võeti väga soojalt vastu ka Eesti filmisõprade poolt. Monica Zetterlund ise mängis elu jooksul rohkem kui 10 filmis ja salvestas paarkümmend albumit jazziklassika ja Rootsi heliloojate muusikaga.

Ameeriklast Bill Evansit peetakse üheks kõige silmapaistvamaks ja mõjukamaks post-bop’i pianistiks. Tema unikaalsed harmooniavalikud, helikeel ja mängulaad inspireerisid mitme põlvkonna jazzmuusikuid. Bill Evans mängis ka Miles Davise bändis ning nad salvestasid koos maailma enim müüdud jazzplaadi „Kind of Blue”.

Legendaarse albumi „Waltz for Debby” värske tõlgendus Liina Saare ja Jürmo Eespere klaveritrio poolt toob selle muusika Eesti publikule lähemale. Et need lood jõuaksid sügavale kuulajate südameisse kõlavad kontserdil mitmed laulud eesti keeles Jan Kaus’i suurepärastes tõlgetes.

Laulja-helilooja Liina Saar on kirjutanud hulga meeldejäävaid laule ansamblitele Ajavares, MiaMee, Verbarium jt. Lauljatari viimane album „Õhtulaulud“ ilmus 2019. aastal ja sai sooja poolehoiu osaliseks. Liina Saar on õppinud jazzmuusikat Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Rootsi Kuninglikus Muusikaakadeemias ja Göteborgi Muusikaakadeemias ning just seetõttu peab oluliseks võimalust tutvustada Monica Zetterlundi muusikat ka Eesti publikule. Põneva kõlavärvi lisab Jürmo Eespere, Mihkel Mälgandi ja Eno Kollomi musitseerimisele flöödimängija ja saksofonist Markus Anthony Eermann. Markuse meloodiline ja samas tehniliselt kõrgetasemeline pillimäng on varasemalt kõlanud mitmetes mainekates Eesti ja välismaistes koosseisudes.

Piletiinfo

Pilet eelmüügis 12 €,
tund enne algust kohapeal 15 €