Omar Torrez

L
Kuupäev28.05
Algusaeg 17:00
Toimumiskoht Linnagalerii

Omar Torrez on rändur. Seda igas mõttes. Tema sugupuus leidub vihjeid nii hispaania kui baski, aga ka aleuudi, norra ja isegi vene juurtele. Elades mustlaselu rändas ta läbi pea kogu maailma – Andaluusiast Kuubani, Egiptusest Venemaani, õppides igal pool sealsetelt meistritelt.

Seetõttu ei ole midagi imestada, et Omari muusikaline haare on erakordselt lai. See hõlmab nii varast Robert Johnsoni, Howlin’ Wolfi ja Muddy Watersi stiilis bluusi, tonaalset ja atonaalset klassikalist kitarrimängutehnikat, flamencot, pop- ja rockmuusikat, brasiilia pärimusmuusikat, kuuba son’i, mustlasmuusikat, balkani rytme, funki’t, RnB’d, elektroonikaga miksitud bolerot, ladina muusika diatoonikat kui ka avangardset post-tonaalset praktikat.

Täna USA-s elav muusik pälvis esimest korda laiemat tähelepanu pääsedes Seattle’s toimunud Jimi Hendrixi nimelise kitarristide võistluse finaali, kus ta muide esines laenatud kitarriga.

Eelkõige tuntakse  aga Omar Torrez’i siiski kui Tom Waitsi ansambli kitarristi ja bandžomängijat “Glitter and Doom’i” tuuril 2008. aastal. Tuuri kava koosnes  valikust  Tom Waitsi varasematest parimatest lugudest. Koos anti 28 kahe- ja poole tunnist kontserti Ameerika Ühendriikides ja Euroopas. Kontserttuurist ilmus ka erinevates linnades salvestatud samanimeline 17 looga live-album, mis jõudis neljateistkümne riigi edetabelitesse.

“Glitter and Doom” on jäänud seni vanameister Tom Waitsi viimaseks kontsettuuriks.

Lisaks Tom Waitsile on Omar Torrez jaganud lava selliste nimedega nagu Buena Vista Social Club, Jethro Tull, Tony Levin, Bill Laswell, Kinky, Sidestepper, Pancho Sanchez, Mumiy Troll, Nortec Collective, Francisco Aguabella ja veel paljud-paljud teised. Viimastel aastatel seob teda koostöö vene muusiku Boris Grebenchikoviga.

Omar on esinenud paljudel prestiižetel festivalidel nagu näiteks yks USA suurimaid Bumbershoot festival Seattle’s, Vive Latino, Cervantino festival, Zihuatanejo International Guitar Festival ja Ferie de San Marcos Mehhikos, lisaks veel mitmed festivalid Euroopas, sealhulgas ka Venemaal.

Omar Torrez’i enda muusikaline retsept koosneb võrdsetes osades post-modernsest rockist, delta bluesist, mehhiko ja kuuba son’ist – kõik see segatud nõidusliku kitarri uimastavate vürtsidega ning maitsestatud  üleoleva, kuid samas kirgliku laulukirjutaja andega. Ta ise on oma muusikat kirjeldanud nii: “Jimi Hendrix, Carlos Santana ja James Brown joovad koos tequilat kuskil Venemaa baaris, mängivad öö läbi ja unustavad end sinna kuni varahommikuni.”

Omar Torrez on olnud Ühendriikide valitsuse ühe mainekama, Fulbright’i stipendiumi laureaat. Samuti on tema maailma rahvaid ühendav ja kultuurilisi barjääre ületav muusikaalane tegevus leidnud äramärkimist ja toetamist mitmete Mehhiko institutsioonide poolt.

Tema muusikat on kasutatud mitmes telesarjas nagu “Kangelased” (“Heroes”) ja teised.

Omari viimase albumi, USA-s ja Mehhikos välja antud „A Night of Serious Drinking“ produtseeris varem Michael Penn’i, Aimee Mann’i, Bob Dylan’i, Pink’i, Public Image Ltd ja teistega koostööd teinud Tony Berg. Albumilt pärit olev singel “Marina” võitis 2012. aastal International Songwriting Competition’il ladina muusika kategoorias kolmanda koha.

Omar õppis klassikalist kitarri Western Washington University’s ning flamenco stiili Juan Serrano juures, samuti kuuba muusikat Carlos Del Puerto Jr juures. California Institute of the Arts’is omandas ta Kaunite Kunstide magistri (M.F.A.) kraadi kitarri erialal.

Omar on esinud paljudel prestiižetel festivalidel nagu Bumbershoot ja The San Francisco International Film Festival USA-s, Festival Cervantino, Festival Vive Latino, International Guitar Festival Zihuatanejo ja Feria de San Marcos Mehhikos, The Waiting for Waits festival Hispaanias.

Omar on leidnud äramärkimist ja pälvinud tähelepanu paljude muusikaajakirjanike, kriitikute ja väljaannete poolt alates “Billboard’ist” kuni  produtsent Peter Rafelsonini (Madonna, Lady Gaga, Stevie Nicks), kes nimetas Omari üheks unikaalsemaks tänapäeva muusikuks. Teda on võrreldud nii Andres Segovia kui Bill Frisell’iga.

“Seattle Times’i” muusikakriitik  nimetas teda ladina Hendrixiks: “Kiiremaid sõrmed Läänes!”

Piletiinfo

Pilet eelmüügis 12 €
pilet kahele eelmüügis 20 €

tund enne algust kohapeal 15 €