Näituse “Asjad ja mitteasjad” avamine

K
Kuupäev01.12
Algusaeg 17:00
Piirang Kõigile sobilik
Toimumiskoht Linnagalerii

02.12.2021–02.01.2022

Kunstnikud: Merilyn Lempu, Sven Mantsik, Ella-Mai Matsina, Iti Lona Oja, Caroline Pajusaar, Riina Reiners

Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna näitusel „Asjad ja mitteasjad“ juureldakse asjade vajalikkuse üle ning avatakse isiklikke suhteid kunstnike ja nende valitud objektide vahel. Kunstnikud on töötanud kodusfääris leiduvate esemetega, mis tekitavad neis ebamugavustunnet või mille tegelikus väärtuses nad kahtlevad. Eri protsesside käigus on mõnestki asjast saanud mitteasi.

Merilyn Lempu kõrvutab romantilised tsüanotüüpiatehnikas tööd juuste kammimise heliga, et tuua selle kaudu esile oma juuste ja nende kaotamisega seotud armastuse – vihkamise suhet.

Sven Mantsik paigutab näituseruumi lapsepõlve narivoodi, milles ei ole enam aastaid magatud, koos patjadega, mis on kaetud hukkunud ööliblikate siluettidega. Illustreeritud poekleepsud, mis tekitavad temas vastikustunnet, seostuvad kunstniku jaoks hingetu töörutiiniga.

Ella-Mai Matsina töö keskendub asjadele, mida me tegelikult väga ei vaja ja mille paljusus teeb ärevaks. Sellises mahus tootmine ja tarbimine ei saa lõpmatuseni kesta, aga kas suudame sellest loobuda? Selleks, et probleem inimestele kohale jõuaks, peab seda näitama ekstreemsemate vahenditega, näiteks huligaanide abil.

Iti Lona Oja äraviskamiseks mõeldud materjalidest volditud parv asetab tähelepanu alla tarbimisühiskonnas aina kogunevad eesmärgita asjad. Teos on sündinud lootuses, et millalgi pürgime kõik tuleviku poole, kus leiduks vähem mitteasju.

Caroline Pajusaar kujutab talle ebamugavust ja kõhedust tekitavaid objekte ning nende omavahelist dialoogi. Nagu puudutus, mis liigub läbi kogu keha, äratab krudiseva kanga kare kallistus hinge kriipivaid värinaid hammasteni välja.

Riina Reiners seab oma töös kokku erinevaid snäkke, mis on kappi seisma jäänud. Äraviskamise asemel käsitleb ta neid mitte toidu, vaid materjalina, andes rikutud maitsetele uue väärtuse ja tähenduse.

Näituseprojekti juhendajad on Maria Erikson ja Liina Siib (EKA graafika osakond).

Täname: Merilin Põldsam, Kadri Toom, Paul Rannik, Agur Kruusing, Mart Saarepuu, Hans-Gunter Lock, Eve Kask, EKA graafika osakond.

Piletiinfo

Tasuta