Kultuurikeskus
Sündmused
Kontakt
KASSA
Tel. 472 4480
E-R kell 10.00-13.00; 14.00-18.00
L kell 10.00-15.00
Tund enne ürituse algust.
Posti 3, 90510 Haapsalu
Üldtelefon +372 472 4470
E-post info@kultuurimaja.ee
“Nosferatu 100” on läbi aegade kuulsaima tummfilmi “Nosferatu, õuduste sümfoonia” (1922) sajanda aastapäeva tähistamisele pühendatud film-kontsert, mis avab 29. aprillil XVII Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali.
Tõuke film-kontserdi korraldamiseks andis aastatel 2003-2004 erinevates Eestimaa linnades asetleidnud “Nosferatu tuur”, kus teineteisele ulatasid käe ehtne Eesti muusika (ansambel Kriminaalne Elevant) ja maailmakuulus õudusfilm (“Nosferatu, õuduste sümfoonia”). Kuulajad ja vaatajad said näha ansambli liikmeid filmi taustal nii pilli mängimas kui laulmas. Kontserdilt ei puudunud ka krahv Dracula, kes Rednar Annuse kehastuses luges filmile peale ka eestikeelset teksti. Kontsertetendus võeti soojalt vastu nii publiku kui meedia poolt.
HÕFFil avamisel toimuval etendusel saab kunagi tehtu uue kuue. Kaspar Jancise poolt loodud filmi muusika on saanud värskema kõla, sisse on toodud mitmeid showelemente ja eriefekte ning publikuga suhtleb uus, üllatusi tõotav Dracula, keda kehastab Elina Reinold. Lives võib laval muusikat tegemas näha Kaspar Jancist koos saatebändiga.
Muusika ja etenduse autor Kapsar Jancis kommenteerib: “Muusika loomisel otsin erinevaid sobilikke teemasid, mis filmiga haakuks. Seejärel kombineerin neid stseenidega. Leian arranžeeringud. Muusikutega prooviprotsessis lisanduvad improvisatsioonid ja lisandub näitleja.
Filmi elava muusikaga esitamisele lisandub ka teatraalne lavastuslik pool. Valitud ajahetkel “astub ekraanist välja” vampiir ise ja sooritab väikese etteaste. Usun, et meie ettevõtmisest tuleb meeldejääv ja eristuv kino- ning muusikakogemus.”
Mis film on “Nosferatu, õuduste sümfoonia”?
“Nosferatu. Kas ei kõla see sõna sinu jaoks nagu surmalinnu kesköine hõige. Hoidu seda ütlemast. Muidu kahvatuvad elu pildid varjudeks. Kummituslikud unenäod tõusevad su südamest ja toituvad su verest.” – filmi algustekstist.
Bram Stokeri “Dracula” esimese täispika tummfilmi töötluse põhitegevus leiab aset Karpaatides, krahv Orloki (sakslaste vaste Draculale) maalossis, kuhu satub maakler Hutter. Juba esimesel ööl näitab Orlok külalisele, kes majas peremees on ja peagi jõuavad koletu vampiiri pikad käed Hutteri kojujäänud pruudini.
Režissöör F. M. Murnau (“Faust”, “Viimane inimene”, “Tabu”) ja tema filmide ihuoperaator F. A. Wagner kasutasid kõiki tehnilisi võimalusi, mida 1922. aasta kinematograafia võimaldas, tulemuseks aegumatu õudusfilm, mida üksmeelselt peeatkse üheks kõige mõjusamaks “Dracula” filmitöötluseks. Filmi üheks suurimaks elamuseks on kindlasti ka nimikangelast kehastava saksa näitleja Max Schrecki kõhedakstegev kuju ja rollisooritus. Nosferatu roll jäi andekale filmi- ja teatrinäitlejale eluks ajaks külge. Vähetuntud Max Schrecki kehastas veenvalt kinoekraanil ka Hollywoodi näitleja Willem Dafoe mängufilmis “Vampiiri vari” (2000, rež: E. Elias Merhige).
Kes teevad filmile muusikat?
Filmile teevad muusikat Kaspar Jancis ja tema saateansambel.
Kaspar Jancis on eelkõige tuntud kui animafilmide lavastaja, kuid peale selle ta ka helilooja paljudele filmidele ja teatrilavastustele. Muusika autori Jancise sõnul pakub HÕFFi avamise jaoks spetsiaalselt loodud muusika küll äratundmisrõõmu nendele, kes käisid vaatamas ja kuulamas ka “Nosferatu tuuri”, kuid paljuski on nüüd loodav muusika uus ja üllatusipakkuv. Lisaks muusikale ja filmile teevad kontsertfilmist elamuse ka mitmed eriefektid ja Dracula lavale ilmumine.
Klassikaline õudusfilm saab seega HÕFFil väärilise juubelietenduse.
Kontserti esitleb Goethe Instituut.