Angela Soopi näituse “MIS TAHES HETKEL sõda ja rahu/III” avamine

K
Kuupäev01.02
Algusaeg 16:00
Toimumiskoht Linnagalerii

Isikunäituse kolmas osa „MIS TAHES HETKEL“ pealkiri on võetud ajakirjanduse artiklist kaks nädalat enne sõja puhkemist, kus kõne all oli, et „…sõda võib puhkeda mis tahes hetkel“. Samu sõnu võiks kasutada kus iganes, aga sellises kontekstis on mõju hirm, ahastus, uskumatus, lootus jne.
Sama lausekatket kasutas aprillikuu Vikerkaares Joseph Conrad „Autokraatia ja sõda“ kirjatükis. „Säherdune hell rõõm tundub praegu olevat sama kohatu kui mis tahes hetkel viimase saja aasta jooksul, et mitte minna ajas kaugemale.“

Plahvatust, mis vallandub esimesest lasust, ei ole millegagi võrrelda. Tunded, mõtted ja emotsioonid, millega viimased ajad kokku puututakse, ei ole millegagi võrreldavad.
Mõisted ja sõnad on muutunud silmi- ja arukriipivalt teravaks ja valusaks. Piirid hägustuvad, mahud kattuvad ja teisenevad. Valgus ja pimedus on hoomamatult suured ja ei tähenda enam seda mis kunagi. Must on pilkane süsi, valge on pimestav valu.

Taotle rahu mis tahes hetkel…

Näitus “sõda ja rahu” on neljast eraldiseisvast isikunäitusest koosnev seeria näitusi, mis toimuvad erinevates kohtades ajavahemikul 2020-2024. 2020. aastal toimus esimene galeriinäitus „sõda ja rahu/1“ Hobusepea galeriis. Tänaseks on olukord muutunud drastiliselt. Reaalne konflikt, mis iga päev paneb proovile inimlikkuse, vabaduse ja julguse.
Iga järgnev näitus on jätk eelmisele, kas osaliselt või täiesti uute teostega, mis lähtuvad kohaspetsiifikast ja muutunud olukorrast. Näitust ettevalmistades ei osanud näha seda, mis praegu toimub.

Angela Soop (Kaili-Angela Konno) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali erialal 1999. aastal ja 2018. aastal magistrikraadiga kunstihariduses. Näitustel esineb alates 1997. aastast. Ta õpetab Kose Kunstikoolis maali, joonistamist ja kompositsiooni ning on Kohila Mõisakooli kunstiõpetaja. Lisaks õpetamisele tegutseb ta mitmetes valdkondades: joonistus, maal, foto, kohaspetsiifiline installatsioon ning näituste ja telestuudiote kujundus. Eesti Rahvusringhäälingus on ta loonud kujundusi saadetele „Aktuaalne Kaamera“, „Välisilm“, „Terevisioon“, „Plekktrumm“ jne. Teda on kahel korral tunnustatud ERR-i parima kunstniku preemiaga. 2021. aastal tunnustati Soopi diplomiga Tallinna 6. rahvusvahelisel joonistustrienaalil „Impulss“. Loomingus peamiselt maalikunsti- ja joonistusvahendeid kasutav kunstnik on aastaid taaskasutanud ja mõtestanud erinevaid materjale nagu roostetanud metallplaadid, vanutatud puit ja vineertahvlid, kangad ja kodutekstiil.

Näitus jääb avatuks 5. märtsini.

Piletiinfo

Tasuta